bitvazaurozay (bitvazaurozay) wrote,
bitvazaurozay
bitvazaurozay

Непокараний Харківський розкол

Нині виповнюється 25 років псевдособору в Харкові, на якому московські спецслужби, їхні поплічники в Україні та залежні від них архієреї вчинили переворот в УПЦ та розкололи Українське Православ'я.

Після окупації Криму та "русской весны" значно простіше зрозуміти навіть пересічному читачу – як це було.

Тоді СРСР розпався зовсім недавно, нові структури незалежної України були по суті своїй просто перейменованими старими радянськими, з тими самими працівниками. Кремль і Лубянка поступово оговтувалися від колапсу СРСР.

Єльцин визнав незалежність нашої держави. Але не російський істеблішмент та спецслужби – як бачимо, для них і досі немає ніякої України. Тому реінтеграція стала їхньою головною стратегічною метою.

В її реалізації Церкві МП відведено одну з ключових ролей.Архієреї МП за радянський час звикли боятися держави. Тому з проголошенням незалежності України розгубилися – кому бути лояльним? Новій державі чи старому "Центру"? Так само, як у Криму після втечі Януковича, багато хто став розмірковувати: Москва чи Київ, РФ чи Україна?..

Наприкінці 1991 р. "Центр" теж був розгублений, але швидко оговтався та перейшов у контрнаступ.

За хронологією подій від літа 1991-го до червня 1992-го добре видно, хто в єпископаті МП в Україні був тоді (і є зараз серед тих, хто живий) кремлівським лоялістом. Перший ряд - Агафангел (нині одеський) та Іонафан (нині тульчинський). Другий ряд – три товариша: Онуфрій (нинішній митрополит МПвУ), Сергій (тернопільський) та Аліпій (колишній донецький). Далі – Василій Васільцев, Нікодим Руснак, Іов Тивонюк…

В УПЦ протягом зими-весни 1992 р. склалася ситуація, подібна до Криму в лютому-березні 2014-го чи на Донбасі в квітні-червні того ж року. Є глава Церкви – митрополит Філарет, який підтримує незалежність, є одноголосне рішення Собору УПЦ 1-3 листопада 1991 р. про автокефалію – але з Москви ведеться індивідуальна робота з єпископами щодо поновлення їхньої лояльності "Центру". Як з кримськими та донецькими можновладцями і "елітами". І коли вона проведена – здійснюється переворот.

Псевдособор в Харкові 25 років тому був організований за тією ж схемою, що і "решення ВР АР Крим про референдум" у лютому 2014-го. Легітимні депутати Верховної Ради Криму під охороною кремлівських спецслужб за закритими дверима проголосили беззаконне рішення. Бо з ними "попрацювали". Бо Москви вони боялися більше, ніж Києва…

Отак і існує МПвУ досі: як люди в Криму і ОРДЛО під російською окупацією. Хтось цьому щиро радіє, хтось терпить, хтось просто закриває очі, а хтось щиро чекає визволення.

Але самі не хочуть / не можуть відірватися від Москви – бо вона має над ними більшу силу, ніж Київ.

Бо кожен архієрей МПвУ зараз бачить: жоден з його колег – явних кремлівських агентів – не лише не покараний за зраду Україні та співпрацю зі спецслужбами ворога, але навпаки – всі на своїх місцях і при почестях. Більше того, дехто продовжує кар'єрно зростати, бо нині в МПвУ голосно кричати "За русский мир!" та критикувати Україну – фундамент успіху.

Архієреї – путінські орденоносці далі посідають чільні місця, а їхній світський куратор вже навіть не ховається, демонструючи свою роль… Натомість кожен, хто в УПЦ МП публічно виступив з проукраїнських позицій – підданий там остракізму та відсунутий у максимально далекий кут.

Якщо завтра архієрей МПвУ N збере своє духовенство і заявить, що ми "йдемо від Москви", то що станеться? Негайний указ з Лаври про звільнення і заборону, швидке судилище і "позбавлення сану". Найняті за олігархо-російські гроші "тітушки" викинуть з єпархіального управління, кафедрального собору та власного житла, "юристи" купуватимуть світські суди, "спж" та інші інформаційні помийні заллють весь простір брудом і компроматом.

А чи захистять його суспільство і держава? Чи вишлють російського шпигуна з посольства, який дає вказівки в лаврську Митрополію? Чи викриють двох-трьох його колег в рясах / краватках в самих стінах Лаври? Чи заарештують / розженуть всіх "тітушок" та виведуть на чисту воду схему їхнього залучення? Чи викриють та покарають корупціонерів-юристів та хабарників-суддів? Чи "дадуть по руках" кремлівському олігархо-куратору?

Чи за звичкою скажуть: "це релігійне питання, ми тут не втручаємося, нехай вони самі розбираються"?

Отак багато з архієреїв МПвУ зважують на терезах. І московська шалька виявляється важчою.

Тоді, 25 років тому, всього кілька людей на чолі з митрополитом Філаретом не побоялися протиставити себе кремлівській машині. Не зігнулися, не зламалися. Залишилися на боці правди. А більшість єпископату перейшла на сторону сили – як більшість українських військових, спецслужбістів та держчиновників у Криму.

І доки ці єпископи та підлеглі їм священики не повірять, що Київ здатен захистити їх від Москви, що Україна справді має незалежне майбутнє, а не повернеться за пару років у "братні обійми" – доти вони будуть з радістю чи гіркотою, але перебувати там, де вони є.

Бо зараз їх переконують, що як після Помаранчевої революції Янукович повернувся до влади і став ще сильнішим – так і тепер "все повернеться", треба лише "почекати". І вони чекатимуть – хто з надією, хто зі страхом… Чекатимуть доти, доки суспільство та держава не доведуть їм НА ДІЛІ, що чекати – марно, бо Україна – назавжди.

Але дотепер ані за Харківський розкол, як акт колаборації з російськими спецслужбами, ані за всю подальшу антиукраїнську діяльність на церковному грунті ще ЖОДЕН винний не поніс покарання. Навпаки – головних виконавців розколу сама ж Українська держава обвішала орденами, як новорічну ялинку (кому цікаво – подивіться, скільки орденів мав Нікодим харківський та має Агафангел одеський).

І ця безкарність кремлівського зла і "безсилля" держави Україна спонукають до повторення…

P.S. Замість епілога

Екклезіаст 1:9-10

Що було, те і буде; і що робилося, те і буде робитися, і немає нічого нового під сонцем. Буває щось, про що говорять: “дивись, ось це нове”; але це було вже у віках, які були раніше за нас.

Матфея 19:14-15

Сказав Пилат юдеям: це Цар ваш! Вони ж закричали: візьми, візьми і розіпни Його! Пилат говорить їм: чи Царя вашого розіпну? Первосвященики відповіли: немає в нас царя, крім кесаря.


Tags: Архієпископ Євстратій Зоря
Subscribe

Buy for 50 tokens
Там маленькие кажутся большими, Там толстенькие кажутся худыми, Там головы у всех, как у гигантов, А руки, как у лучших музыкантов. Там зеркала изогнуты, как блюдца, И все смеются, и все смеются, И все смеются. (с) В столиці пройшов щорічний фестиваль шизофренії та брехні. Понад 55 000 зомбаків…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments