bitvazaurozay (bitvazaurozay) wrote,
bitvazaurozay
bitvazaurozay

Громади УПЦ (московського патріархату) переводять у пряме підпорядкування Москві

Громади Української Православної Церкви (московського патріархату) переводять у пряме підпорядкування Москві та Кірілу

З початком війни на Донбасі все більше церковних громад в Україні переходять з підпорядкування Московського патріархату до Київського. У Кремлі неодноразово публічно висловлювали занепокоєння з цього приводу. У зв’язку з цим делеговані Москвою експерти, які працювали під крилом керівника юридичної служби УПЦ Олександра Бахова, розробили новий проект статуту релігійних громад. Такий крок мав би законсервувати ситуацію в українському православ’ї і зупинити втечу громад з УПЦ МП. ф

Ця проблематика особливо актуальна для Західної України. Адже тут є цілий ряд населених пунктів, жителі яких виборюють в судах право на вихід з Московського патріархату. З ініціативи Всеукраїнської Мережі «Вільні Люди» створена тимчасова контрольна комісія Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату. На сьогоднішній день комісія збирає документи, які стали юридичною основою, для передачі Лаври Російській Православній Церкві урядом В.Януковича.

Розроблені Московським патріархатом статути релігійних громад в новій редакції повністю позбавляють прав парафіян, натомість надають священику і правлячому архієрею безмежні повноваження.

Парафіяни можуть втратити право скликати збори

Приміром п.2.8. Статуту говорить: «парафіяльні збори можуть скликаються настоятелем спільно з Парафіяльною радою, або за благословення єпархіального архієрея благочинним або іншим представником єпархіального архієрея, у міру потреби, але не рідше ніж один раз на рік». Таким чином, у порівнянні із вже діючими статутами, парафіяни можуть втратити право скликати збори. Адже зрозуміло, що священик УПЦ МП просто буде не зацікавлений у їх проведенні, а архієрей не дасть свого благословення (згоди).

Змінити підпорядкування церковної громади буде неможливо без участі священика

Інша гарантія, яку Московський патріархат хоче для себе прописати, криється у п.2.11., за яким «Парафіяльні збори на яких розглядається питання про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади вважаються чинними за умови присутності усіх членів Парафіяльних зборів». У п. 2.5. читаємо, що «до складу Парафіяльних зборів належать священнослужителі, церковнослужителі, а також миряни члени парафіяльних зборів….». Відтак, щоб парафіяльні збори про зміну підлеглості громади вважалися нелегітимними, достатньо, щоб на них просто не прийшов священик. Такий, як, наприклад, батюшка з Кутів на Шумщині (який напідпитку побив власного тестя і змушував власних дітей водити «хресні» ходи довкола власної оселі) чи батюшка з Катеринівки (який впоминав на службі Кіріла).

Громада не зможе вільно розпоряджатися власноруч збудованими храмами і всім церковним майном

Ще далі Московський патріархат пішов у наступі на конституційні права громадян на віросповідання і право вільно розпоряджатися власноруч збудованими храмами і всім церковним майном. У п. 3.6. «Парафія визнає виключне право за єпархіальним управлінням УПЦ розпоряджатися культовими будівлями та майном, яке перебуває на балансі або у користуванні парафії. Також Парафія визнає право розпоряджатися священними предметами особливого шанування за Священним Синодом УПЦ», у п.3.8. «Володіння, користування і розпоряджання майном парафія здійснює на основі підзвітності єпархіальному архієрею».

Відомо, що користуючись прогалинами в українському законодавстві, на реєстрації статутів саме у таких формулюваннях наполягали у Москві. В Кремлі неодноразово публічно висловлювали занепокоєння з приводу переходу громад з Московського в Київський патріархат. А поступова втрата впливу на теренах України може призвести до геополітичної поразки ідеології «руского міра» і похитне амбіції РПЦ у світовому православ’ї.

Запропоновані Моспатріархатом зміни в статути можуть призвести до повернення ситуації 90-х років, коли міжконфесійні конфлікти вирішувались селянами за допомогою вил і кулаків, але аж ніяк не в залах суду чи рішеннями компетентних органів. Адже, як вже йшлося, громада навіть не вправі скликати парафіяльні збори без згоди священика чи архієрея, на яких можна було б розглянути питання зміни приналежності церковної громади до певного патріархату.

Зараз УПЦ МП розіслало «пробні» взірці статутів у всі регіони для подання документів в облдержадміністрації. Звичайно ж все робиться приховано, і ніхто громаді про новели статутів не розповідає. Ця рейдерська афера Москви знову може кинути Україну у вакханалію і розбрат, яку ледь вдалося подолати за 25 років Незалежності.
Tags: Гундяев, МПвУ, скандалы
Subscribe

Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments