bitvazaurozay

Ми обійшли ФСБ

Україна ще на крок наблизилася до створення власної помісної церкви. Принаймні, у цьому переконані громадські активісти, що цими вихідними відвідали резиденцію Вселенського Патріарха Варфоломія і передали йому кілька сотень листів на підтримку прагнення нашої держави до самостійності у плані церковному. При цьому, російські спецслужби продовжують нагнітати істерію навколо цього питання, проводячи, за даними "Інформаційного опору", психологічну обробку екзальтованих бабусь, які їздять до родичів у Росію, та завербованих контрабандистів з-поміж громадян України - задля створення картинки неприйняття українцями самої ідеї створення Української помісної церкви. Чи зможе змінити розклади візит активістів до Вселенського патріарха? Яку мету вони ставили перед поїздкою і наскільки змогли її досягти? І коли вирішиться питання - бути чи не бути помісній українській церкві? Про це в інтерв’ю OBOZREVATELзі Стамбулу розповів ініціатор поїздки, волонтер, координатор громадської ініціативи "Стоп-Терор" СЕМЕН КАБАКАЄВ.

- Семене, коли ви їхали до Вселенського Патріарха – яку мету ставили перед собою і чи вдалося її досягти? Як і у кого взагалі така ідея виникла?

- Ідея належить мені. А виникла вона ще тоді, коли ми дізналися, що президент України звертається до Верховної Ради з тим, щоб депутати підтримали його прохання до Вселенського Патріарха Варфоломія І надати Томос на створення автокефальної православної церкви в Україні. Подумали, що продемонструвати підтримку цього прохання ще й з боку громадськості в нашій державі буде зовсім не зайвим.

Ми вважаємо, що створення автокефальної церкви в Україні нарешті відновить історичну справедливість. Тому й ініціювали збір листів на ім’я Вселенського Патріарха з цим проханням.

Збирали ми ці листи десь із місяць. Бо розуміли, що часу у нас обмаль. Адже рішення щодо надання Томосу Україні найвірогідніше прийматиметься на одному з двох наближчих засідань Синоду.

- Це коли?

- Перше засідання відбулося минулого місяця. А наступне відбудеться орієнтовно через місяць.

Так чи інакше, ми поспішали. Буквально за місяць зібрали понад 500 підписів, тобто листів-звернень – і ось учора ми їх доправили в резиденцію Варфоломія.

- У публічній площині якось не чути було про цю громадську ініціативу. Чому?

- Ми цю акцію не проводили публічно, бо знали, що Росія протидіятиме. Вони ж уже робили спроби зібрати звернення вірян, тобто прихожан УПЦ МП і так само відвезти їх Вселенському Патріарху.

Але їм не вдалося. Попри те, що російська ФСБшна агентура провела інформаційну кампанію на території України.

Новини

- А чому їхня спроба провалилася?

- По-перше, вони обдурили. Сказали, що зібрали 10 тисяч підписів прихожан – а ми зі своїх джерел дізналися, що реальна кількість ледь сягнула тисячі. І це з усієї України.

По-друге, вони, як і ми, поїхали до Стамбула і намагалися передати зібрані листи. Але робили вони це настільки нахабно, що їм відмовили. І навіть посилили після цього охорону резиденції Варфоломія. А сам Вселенський Патріарх заявляв, що на нього чиниться тиск.

Було кілька таких випадків.

- Що ж таке вчинили проросійські делегати, що викликали аж такі наслідки – посилення охорони, заяви про тиск?

- Знаєш, мені здається, скоро від московитів захищатимуться всі – за промовчанням. Просто тепер це стосується і церковного напрямку. Таке нове "досягнення" Росії.

Що ж стосується цієї конкретної ситуації, то вони намагалися нахрапом пролізти у резиденцію, при тому, що зустріч їм не було призначено. Їх туди не пустили. Відмовили. Бо така поведінка – недипломатична, неетична.

Росія взагалі нахабно лізе в усі напрямки, які їй цікаві. Тут вона вирішила діяти звичним способом. Але обламалася трохи. І, гадаю, нічого у них не вийде.

- Маєш конкретні підстави для такого оптимізму?

- Наприклад, ми знаємо, що нещодавно Вадим Новинський з таким собі Антонієм Паканичем (керівником справами Української православної церкви, постійним членом Священного Синоду УПЦ МП. – Ред.) літали до Польщі з наміром підкупити місцеву церкву – і у них нічого не вийшло. Вони з собою валізу грошей возили – і ті гроші у них ніхто не взяв.

Тож нахабство, гроші і терор таки не є інструментами досягнення мети у цивілізованому світі. Гадаю, питання надання Томосу на створення помісної церкви в Україні не стане винятком.

- Розкажи про сам візит. Як все відбулося?

- Ми приїхали вчора (в неділю, 10 червня. – Ред.), напередодні Дня ангела Вселенського Патріарха. Ввечері відвідали молитву. Після неї відбувалося вручення подарунків, і ми мали можливість поспілкуватися безпосередньо з Варфоломієм І.

Нам випала можливість подарувати йому книгу – про великих українців, як то, наприклад, князі Володимир Великий і Ярослав Мудрий, про українське козацтво, про українську культуру і про українську церкву, те, як усе починалося.

І ми змогли передати Вселенському Патріархові привезені з України листи.

- Як він відреагував?

- Варфоломій був позитивно вражений тим, що ми змогли зібрати таку кількість листів. Бо кожен з цих листів був не від фізичних осіб, а від громадських організацій, які представляють інколи сотні, інколи тисячі, а інколи – і десятки тисяч громадян нашої держави. Тому насправді йдеться про мільйонну аудиторію, яка підтримує це звернення.

Причому підтримують його абсолютно різні люди. Це і екологи, і АТОвці, і антикорупціонери, і любителі метеликів… Тобто ми охопили величезну кількість найрізноманітніших громадських організацій з усієї України. І чим би вони не займалися – вони всі з великим ентузіазмом долучилися до нашої ініціативи, дуже швидко підписали ці листи і надіслали.

Новини

Ми поспілкувалися з Варфоломієм. Розповіли йому про проблему. Попросили про підтримку. Наголосили на тому, що ми повинні нарешті відновити історичну справедливість. І що нині – найкращий для цього момент за довгий-довгий час. Момент, коли і президент підтримує ідею створення автокефальної української церкви і робить для цього все можливе, і Верховна Рада підтримує, і громадянське суспільство теж.

І ми консолідуємо зусилля задля того, аби отримати нарешті свою помісну незалежну православну церкву.

- І як відреагував Патріарх? За твоїми враженнями, він схиляється до того, аби нас підтримати? І наскільки взагалі він може впливати на цей процес?

- Повір, Вселенський Патріарх може впливати на дуже багато процесів.

- Але ж остаточне слово – за Синодом.

- Так. Але всі церкви підпорядковані безпосередньо Вселенському Патріарху. Тому його позиція дуже важлива.

І я побачив позитивне ставлення і у Варфоломія, і у головного секретаря, з яким ми теж мали можливість поспілкуватися. Вони дуже позитивно налаштовані. Вони дуже тепло ставляться до України. І після півгодинного спілкування у мене склалося враження, що наступного місяця ми таки отримаємо Томос про автокефалію.

До українців взагалі дуже добре ставляться всі, з ким нам вдалося познайомитися за останні дві доби. Всі дуже гарно відгукуються.

Тому все має бути добре!

- Але погодься, для Росії втрата такого потужного засобу впливу на Україну, як УПЦ МП – відчутний удар. Не очікуєш провокацій з їхнього боку?

- Так, ми маємо усвідомлювати, що якщо нам нададуть Томос на автокефалію, то майже вся московська церква, яка є в Україні, громади разом із приходами перейдуть під помісну церкву. І для Росії це реально буде страшний удар.

Ще б пак – втратити стільки впливу, грошей і можливостей ввозити зброю!.. А ми ж це бачили ще у 2014 році, коли церкви Московського патріархату використовувалися як перевалочні бази для зброї, коли терористи чи російський спецназ там ховалися, перетворюючи храми на точки дислокації…

Звісно, втратити все це для Росії – стратегічна поразка.

- Що би ти сказав тим українцям, які досі не зрозуміли, чому вигнати російську церкву з України – то питання виживання для нашої держави?

- Я би нагадав їм, що точкою неповернення для всіх нас став 2014 рік. Тоді ми стратегічно змінили курс розвитку. Відійшли від Росії як стратегічного партнера – і змінили курс на проєвропейський. Це стало тим першим ударом для Росії, з яким вона досі не може змиритися.

Росія не хоче нас відпускати. Саме тому вони за всяку ціну намагаються не допустити вступу України в НАТО. Хоча насправді Україна зараз робить для цього величезні кроки – і я переконаний, що ми таки мусимо туди вступити. Набуття членства в НАТО і Євросоюзі – то для нас ніби як вступний іспит в університеті, крок, який необхідно зробити на шляху до майбутнього.

Це крок у напрямку цивілізації, а не того Мордора, який розташований на сході від нас. І в наших інтересах чимшвидше і чимдалі втекти від варварів, що його населяють, які чомусь вирішили, що вони керують світом.

І церква – це ще один стратегічно важливий напрямок. Як на мене, так само важливий, як і питання вступу в НАТО і рух у напрямку європейських цінностей. І якщо ми скинемо церковне ярмо Росії – завдамо їм тим самим величезного удару саме у стратегічному напрямку.

Вони робитимуть все, аби цього не сталося. Але ми повинні виграти цей бій. Бо для нас це – життєво важливо.

Buy for 50 tokens
Там маленькие кажутся большими, Там толстенькие кажутся худыми, Там головы у всех, как у гигантов, А руки, как у лучших музыкантов. Там зеркала изогнуты, как блюдца, И все смеются, и все смеются, И все смеются. (с) В столиці пройшов щорічний фестиваль шизофренії та брехні. Понад 55 000 зомбаків…

Error

default userpic

Your IP address will be recorded 

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.