bitvazaurozay (bitvazaurozay) wrote,
bitvazaurozay
bitvazaurozay

 • Music:

Мена - це не тільки зоопарк.

Оригинал взят у olga_kulaj в Мена - це не тільки зоопарк.
В четвер, 11 серпня, ми з чоловіком з’їздили в Мену,(Чернігівська обл.) щоб подивитися на це древнє місто очима туристів. Від нас це всього 70 км.
Місто й справді древнє.
З Вікіпедії: "Археологічними дослідженнями виявлені залишки поселення доби бронзи (2000 р. до н. е.), юхновської культури, старослов'янських поселень І — V ст., часів Київської Русі Х — ХІІІ ст., городище ХІ — ХІІ ст., а також 7 курганів, серед яких «Юркова могила» ХІ — ХІІ ст."
А перша письмова згадка про Мену була в 1088 році.

Зараз це - районний центр з населенням 12,9 тисяч чоловік. В Мені і районі народилося чимало видатних людей, серед яких Г. Верьовка, диригент і композитор, Г. Кочур, перекладач і поет, що був неформальним лідером українського перекладацького цеху, Т.Корінь, борець і людина надзвичайної сили, і багато інших.

1. Відразу на в’їзді до Мени зліва - пляж на однойменній річці. Температура повітря в цей день була 32 град., в п’ятницю -19, а в суботу вже 14.2. Ми були здивовані такою інфраструктурою і чистотою на пляжі. Нам сказали, що "це зроблено недавно, вже при новій владі". Поруч з пляжем - невеличкий магазинчик і кафе.


3. Оскільки міського автобуса в Мені нема, під деревами велосипеди стоять цілими рядами. По місту теж чимало людей на них їздять.
Природа тут красива.


3. Далі, теж зліва, - зоопарк, але про нього трохи пізніше. Їдемо в центр, до ринку. В Мені живе моя чудова подруга, яка порадила приїхати саме в четвер і, крім культурної програми, трохи побазарювати. В четвер сюди привозять з Коропського молокозаводу дуже смачне (як домашнє) масло, сири і бринзу, і ціни невисокі. І справді, за цими продуктами стояла невеличка черга.

Масло по 90 грн.за кг, сири десь по 75-85, бринза по 60 грн.
Ми купили і того, й другого, і третього. Масло й справді, дуже якісне, зараз таке рідко вдається купити, бринза просто чудова, а сир костромський - сир як сир. В Україні, схоже, не вміють сири робити. Різниці нема, що в чернігівському супермаркеті по 112 грн., що тут по 85.

Як бачите, народ торгує своєю сільгосппродукцією, в т.ч. каченятами і курчатами, з землі.
Кажуть, що скільки вже просять місцеву владу обладнати місце для торгівлі, згодні платити "містове" (зараз нічого не платять), але віз і нині там.
Чим же торгують он там, справа, на офіційній території ринку?


4. В критому павільоні - стаціонарні точки- м’ясо,привозні фрукти. Половина яток зачинені.


5. На території ринку - теж. Тобто, є місце для торгівлі турецькими персиками і китайськими трусами, але нема місця, щоб торгувати українськими помідорами і часником.

І живуть в Мені особливі люди. Ще за радянських часів тут було дуже популярне, особливо серед інтелігенції, вирощування в хаті лимонів, декому вдавалося отримувати просто величезні плоди. Пізніше тут був чоловік, який в себе в хаті і на веранді вирощував і банан, і ананас, і іншу екзотику. Кілька років тому він помер і колекція пропала.
Років 6-7 тому я познайомилась з молодою парою, бізнес яких - вирощування і продаж саджанців сортової полуниці, порічок і смородини. Пізніше вони додали ще й сортову картоплю. Я бачила фото, як вони її вирощують, все дуже сучасно, з застосуванням ЕМ-технології (ЕМ - ефективні мікроорганізми).

Зараз дехто з менчан купив невеличкі інкубатори, виводять не лише курчат, каченят, індичат, а й перепеленят, і навіть таку екзотику, як муларди. З Вікіпедії: " Мулард - гібрид, отриманий у результаті селекційного схрещування мускусної качки з пекінською. Ця м'ясна порода виведена у Франції." Виводяться, в основному, селезні, вони стерильні, тому для кожного покоління треба схрещувати заново.
Причому, більшість жителів не користується інтернетом, але примудряються якось знаходити і замовляти яйця яких-небудь супер-пупер курей чи качок, наприклад, з Угорщини.


6. До 1917 року в Мені було чотири церкви, всі були знищені більшовиками в пориві "воинствующего атеизма".  Зараз в місті теж чотири церкви, дві - Московського патріархату, дві - Київського. Це - Свято-Троїцька. Від неї і назва ринку, що поруч, Троїцький.


7. Музична школа.


8. Кінотеатр (не знаю, чи функціонує), а в ньому - фітнес-клуб.


9.


10. І от - головна туристична атракція Мени - зоопарк. Унікальний він тим, що це єдиний в Україні (а раніше в СРСР) зоопарк в райцентрі.
Створено його було в 1975 році з колекції тварин місцевого сержанта міліції Генадія Полосьмака.В його дворі знайшло місце чимало підранків - лисиця, дикий кабан, вовк,птахи... Ініціатором створення зоопарку був голова Менського міської ради Білий Володимир. Полосьмак чимало років був директором зоопарку.

На початку 90-х років зоопарк міг зникнути, бо місцева влада відмовилась від нього. Щоб втриматись "на плаву", зоопарк змушений був продати частину колекції.
В 2014 році дефіцит коштів на утримання теж дався взнаки. Зоопарк звертався до благодійників, викручувався, як міг, приймав спонсорську допомогу не лише коштами, а сіном, буряками, яблуками і т.ін. Навіть зробили можливість взяти тваринку під опіку. Ви утримуєте її своїм коштом, а на клітці - ваше прізвище чи назва підприємства, якщо спонсором є юридична особа.
В цьому році справи пішли на краще. (Це мені сказали співробітники.)


11. Зоопарк зустрічає нас дитячим майданчиком, тиром і морозивом.


12. В підвальному приміщенні - акваріум і тераріум.


13.


14. Є тут чималенький крокодил, кілька видів черепах і плазуни. Чи то тут погана вентиляція, чи не встигають прибирати, але запах досить відчутний. А ось ці морські свинки, і їхні сусіди - кролики, можливо, є кормом для тих хижаків. А може, я й помиляюсь.


15. Зоопарк далекий від європейських стандартів, але ж і ціна за вхід теж далеко не європейська, а 25 грн. з дорослого і 15 грн. з дитини старше п’яти років. А в Європі - 20-30 євро. І при досить обмеженому фінансуванні працівники стараються, щоб тут було приємно відпочивати. І ландшафтний дизайн симпатичний, і фонтан працює, є й альтанки ...


16. Рись.
Колекція зоопарку налічує 560 тварин 120 видів, 17 з яких занесено до Міжнародної Червоної Книги.


17. Мавпочка така невесела. А взагалі, їх тут кілька видів. Лева і пуму ми майже не побачили, бо дуже густі грати клітки, і ще й сітка.


18. Дуже мені сподобались пелікани. Такі чистенькі, пір’ячко з рожевим відтінком, і такі спокійні. Чомусь біля їхніх сусідів-лебедів написано: "Будьте обережні, птахи можуть вкусити". А біля пеліканів такого напису нама. Може, вони й справді такі дружелюбні?


19.


20. Лебеді-шипуни.


21. Чорні лебеді.


22. Кулани.


23. Оце бізончик! Як гора. Як невеличкий слон. Його родичі, що видніються неподалік, десь в півтора рази менші.


24. А до бізонів заглядає страус, їх в зоопарку кілька видів. Взагалі, кого тут тільки нема, навіть кенгуру валлабі, але вона така прудка, що спробуй її спіймай в об’єктив.


25. Величні тварини. Маля щойно погодувалось з маминого вимені.


26. Привіт, Боря! А може, ти й не Боря? Це в моєму дитинстві в нас була кізонька Марта і цапик Боря.


27. А у дворі цих антилоп ще й буслик (лелека) живе. Схоже, що постійно, бо в нього поранене крило.


28. Вівці мої вівці...


29. Плямисті олені. Колекція копитних значно більша, ніж я тут показую.


30. А це - пташиний будинок. А який галас від папуг тут стоїть!


31. Фламінго.


32. Така матеріальна база зоопарку, що туалети поки що от такі.


33. Але вже йде реконструкція вольєрів.


34. На задньому плані - не корови, а ватуссі. Вона - зовсім схожа на корову, а він (той, що заліз на гірку), все-таки відрізняється від бика.


35. Навіть зебра тут є. Нема слона, жирафа й бегемота. Є вовки, носухи, дикобрази, буйволи, лисиці, капібари...


36. Ведмедику жарко. Він  і лягає на спину, підставляючи живіт під воду, і п’є, і спину підставляє.


37. Побачив, що зібралось чимало глядачів, пішов знайомитись. Досить довго ходив на задніх лапах. Я зняла невеличке відео, можливо, завтра додам.


39. Птахів різних тут чимало.


40. А це - дитяча зона відпочинку і перекусу. І ведмедик тут, і стіл в соняхах, і урна для сміття. Столик і лавочки низенькі, якраз для діток.


41. Пави в таких прекрасних коронах були в кількох точках зоопарку. А ще всілякі фазани, голуби, якісь декоративні кури, цесарки і т.ін.
Нам тут сподобалось. І видно було, що дітям теж цікаво. Зоопарк працює без вихідних з 8-00 до 17-30 год.


42. Знову їдемо в центр міста. Нещодавно відремонтований Будинок культури.
Мена - місто патріотичне, воно було одним з перших в області, де після розстрілу Майдану поставили імпровізований пам’ятний знак з шин. І одними з перших знесли пам’ятник Леніну. Зараз там лише постамент, а на ньому - Державний прапор.

Є в місті обеліск і кипарисова алея в пам’ять про загиблих у Великій Вітчизняній війні, є пам’ятник афганцям, є й чорнобильцям. Але розташовані вони якось не дуже вдало, занадто близько один від одного.


43. А потім, завдяки моїй приятельці, ми побували в санаторії "Остреч" (місцеві ставлять наголос на другий склад).
Вона нам і дорогу показала, бо він знаходиться за містом, приблизно в п’яти кілометрах. Молодці, що наставили по дорозі вказівників, бо поворотів там чимало.


44. Санаторій розташований у змішаному лісі на березі річки Мена, яка тут така широка, що нагадує озеро.


45. Кого цікавить лікування, відпочинок чи проведення конференції, сайт санаторію легко знайти.


46. Зайшли ми в їдальню, тут - бювет мінеральної води. В торгівельній мережі вона буває двох виробників - "Остреченська" місцевого підприємства "Нептун", що розливає її просто зі свердловини і "Остреч" чернігівського заводу "Ясен", що возить її в Чернігів цистернами і тут розливає. Мені більше подобається перша. Спробували ми тут водичку. Сподобалась.


48. Обідня пора.


49. А такий лінолеум мені зовсім не сподобався. Санаторій колись був профспілковим, пізніше став приватним. Коли сюди продавали путівки ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС за 10% від вартості, а 90% доплачувала держава, то він працював цілий рік. Зараз попиту нема, платити 100% вартості людям важко, працює лише сезонно, в теплу пору року.


50. Крім мінеральної води, є й місцеві грязі. Показань для перебування в санаторії чимало - і хвороби шлунково-кишкового тракту, і опорно-рухового апарату і інші. І навіть офтальмологічні хвороби, що зустрічається не часто. Процедур різних багато. Є й басейн, 40 грн. на годину.


51. Але в такій душевій, як при басейні, я б митись не хотіла.


52. їдемо назад. (Вибачте за якість фото, на ходу). Нас приємно здивувало, що на кількох вулицях ми зустріли такі місця для сміття - окремо пластик, в зеленому ящику скло, в коричневому - різне. І так акуратно викидають сміття жителі Мени, не мимо контейнера. В Чернігові я ще не бачила контейнерів для скла, лише для пластика.
Потім нам пояснили, що це теж нова влада зробила".


53. Їдемо подивитись на залізничний вокзал. А залізниця в Мені з’явилась у 1874 році.
Цікава башта - чи то млин колись був, чи водонапірна? Якби її трохи "підбульдожити" та зняти рекламу, була б архітектурна пам’ятка.


54. Залізничний вокзал.


55. Але поїздів тут - кіт наплакав. Це - приміські , є ще Мінськ- Новоолексіїівка, пасажирський.


56. Далі в нас за планом - Краєзнавчий музей.
Рибалили колись чоловіки на Десні. Дзвонять в музей, що знайшли якісь кості. Директор взяв рюкзак, сів на велосипед, приїхав, а там - бивень мамонта довжиною 2 метри і, як потім виявилось, вагою 240 кг. Ну, і не лише бивень, і не тільки мамонта там виявили.


58.


59. Є версія про походження назви Мена: Недалеко сходяться дві ріки, в давні часи це були найкращі транспортні артерії. З’їжджались з двох сторін купці і тут починався обмін товаром, "мена".


60. В Менському районі збереглося чимало оригінальних церков, в основному, збудованих у 19-му столітті, але є й такі, що у 18-му.


61. Такий "похідний" чайник був зручний при польових роботах. В горловину, що зліва, закладували тріски, а в горловину, що справа, наливали воду. Тріски підпалювали, і вода нагрівалась.


62. Всі вишивки - з Менщини, лише справа трохи видно кролевецький рушник, нам сказали, що вони були, як би зараз сказали, престижні або модні. Тому, хоч були свої, вишиті, але в багатьох хатах був ще й купований, кролевецький.


63.


64. Менщина славилась своїми кобзарями і лірниками, поруч - експозиція про них.


65. Експозиція про менських кобзарів і Григорія Верьовку. Дорогою з Чернігова на Мену, проїжджаючи через селище Березна, ми бачили вказівник на історично-краєзнавчий музей ім. Г.Верьовки. Але по дорозі додому не заїхали туди, бо побачили, що не встигнемо.


66.


67. Терентій Корінь, (1883-1931р.р.)один з найсильніших богатирів Російської імперії, народився на Менщині в с. Блистова. У США він поборовся навіть з левом вагою 150 кг і переміг його. Почитайте про нього в українській Вікіпедії, дуже цікаво.68. Чимала експозиція присвячена Великій Вітчизняній війні. Це стенд про партизанський рух.
Взагалі, в музеї близько 17 тисяч експонатів. Сама лише археологічна колекція налічує 2 тис. експонатів. Чимало ужиткових речей - жорна, посуд, прялка і т.ін. Є колекція люльок козацької доби. Всі експонати музею знайдені на території Менського району. І все це розмістилося в невеликій хаті.

Музей носить ім’я В.Ф. Покотила, вчителя місцевої школи, за ініціативою якого його було створено.


69. Сторінки війни в Афганістані. На стенді - портрети загиблих у ній жителів Менщини.


70. А це вже новітня історія - Революція гідності і війна.
Нашим гідом по музею був молодший науковий співробітник, педагог за фахом, Андрієнко Ігор Леонідович. Цікаво розповідав і про археологічні знахідки, і про Кореня... А тут на стенді серед загиблих половина - його колишні учні. Музей купив манекен, який одягли в те, що принесли родичі загиблих. Каска - одного, балаклава - другого, окуляри - третього, ремінь - четвертого...


71. Оскільки музей краєзнавчий, то в ньому є й експозиція про природу Менщини, але майже вся вона на реконструкції. Проте, діорама з місцевими птахами доступна для огляду.


72. Дорога Чернігів- Мена за українськими мірками нормальна, тобто полатана. Але ніхто не обрізає дерева і кущі, що вже займають і проїжджу частину. Їде фура і обчухрує гілки на всю свою висоту, така собі "стрижка" дерев, а те, що вище машини, росте, нависаючи, як тунель.

Хоч була страшенна спека, ми екскурсією в Мену залишились задоволені.
</div>
Tags: путешествия
Subscribe

Recent Posts from This Journal

Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments