bitvazaurozay

Княжна Чорна – перша легендарна чернігівка


Напевно, більшість чернігівців чули та знають про курган Чорна могила в Чернігові, в якому похований один з перших князів-правителів Чернігова (і нібито своєю назвою місто завдячує саме йому) – князь Чорний. Без сумніву, це один з найбільших курганів у Східній Європі, що зберігся до нашого часу. А от про курган княжни Чорної, що розташовувався неподалік, знають переважно дослідники та ті, хто цікавиться історією рідного міста.

За розмірами, як свідчать самовидці – чернігівці 18 та 19 століття, цей курган майже не поступався Чорні могилі. І це означає, що в ньому знайшла останній земний прихисток дуже шанована впливова та заможна людина. Ким же була ця княгиня чи княжна, якою вона була? І чим заслужила таку шану?

От що переповідають про цю дівчину місцеві легенди. Княжна Чорна або Черна/Церна була донькою князя, що в той час правив у Чернігові (це приблизно середина 10 ст., бо одні дослідники кажуть, що Чорна могила насипана в першій половині 10 ст., а інші, як-то місцевий краєзнавець Олександр Добриця, переконує, що десь у 948-968 роках). Дівчина була красивою й норовливою, вправно володіла деякими видами зброї, зокрема, стріляла з лука. Така собі принцеса-воїн. І нібито сподобалася одному з хозарських ханів, який хотів з нею одружитися. Втім, отримав «гарбуза».

Далі події розвивалися приблизно так: обурений відмовою чоловік вирішив взяти місто й княжну силою. Захопити фортецю (на території сучасного Валу), яка була непогано укріплена, з наскоку не вдалося. Тож хазарське військо взяло Чернігів в облогу. Не можемо сказати напевно, скільки вона тривала, але через деякий час князь Чорний зі своїми дружинниками спробував чи-то прорвати цю облогу, чи то розбити військо «непроханих гостей».

Княжна спостерігала за цією «вирішальною битвою» з вікна високої башти в теремі. Вона нібито бачила, як гинуть її батько та брат, а кочовики врешті-решт здобувають перемогу. В розпачі дівчина викинулася з башти, аби не потрапити до рук небажаного й некоханого чоловіка. Але перед тим нібито застрелила з лука декілька вояків. Дехто з дослідників припускає, що то був не хозарський хан, а древлянський князь. Можливо, княжна вже була закохана в іншого. Втім, фінал цієї історії все одно трагічний.

Згодом дівчину поховали в кургані неподалік від Чорної могили, приблизно там, де нині розташоване перехрестя вул.Кирпоноса та вул. Князя Чорного. Але до нашого часу ця сумна пам’ятка археології не збереглася. Курган зруйнували під час будівельних робіт в сер. 19 ст. (коли адміністративний центр Чернігова переїхав на Красну площу).

Краєзнавець Олександр Добриця, автор наукових праць з історії чернігівських князів говорить, що йому відоме і імя князя Чорного, і княжни. Чоловіка звали Ігорем, а дівчину – Предславою. На йому думку, між 948 та 968 роками у Чернігові правив племінник великого київського князя Ігоря Рюриковича (чоловіка княгині Ольги), якого також звали Ігорем. Саме він мав прізвисько «Чорний» (прізвищ тоді не було, а розрізняти князів якось же треба). Як свідчать літописи, у нього були діти – Володислав та Предслава...

Buy for 50 tokens
Там маленькие кажутся большими, Там толстенькие кажутся худыми, Там головы у всех, как у гигантов, А руки, как у лучших музыкантов. Там зеркала изогнуты, как блюдца, И все смеются, и все смеются, И все смеются. (с) В столиці пройшов щорічний фестиваль шизофренії та брехні. Понад 55 000 зомбаків…

Error

default userpic

Your IP address will be recorded 

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.